Můj e-shop

AKO NA VÝBER VEĽKOSTI PODKOLIENOK CEP

AKO NA VÝBER VEĽKOSTI PODKOLIENOK CEP

Ste na našom e-shope prvýkrát a márne hľadáte u kompresných podkolienok v tabuľke veľkostí údaje o veľkosti chodidla? Výber veľkosti len na základe obvodu okolo lýtka? Vážne iba toto? Ako mi potom ale budú podkolienky sedieť na chodidle? Tieto otázky môžu napadnúť úplne logicky a oprávnene veľa ľudí, ktorí okolo kompresie CEP ešte len nesmelo našľapujú a pred kúpou produktu chcú mať istotu, že zvolili správnu veľkosť.


Pravda je skutočne taká, že na veľkosti chodidla pri výbere podkolienok CEP nezáleží. Chodidlová časť podkolienok je totiž vysoko elastická a ľahko a spoľahlivo sa prispôsobí drvivej väčšine veľkostí i tvarov chodidiel. Jediným parametrom, ktorý je potrebné na určenie veľkosti podkolienok CEP poznať, je obvod okolo lýtka v jeho najširšom mieste. Následne v tabuľke veľkostí pri produkte zistíte, do ktorého z troch rozmedzí v rámci svojho pohlavia spadáte, a vyberiete svoju veľkosť. Takto je zaručené, že kompresia (= miera stiahnutia) podkolienok bude prispôsobená vašim lýtkam.

Vráťme sa ale ešte na chvíľu k chodidlu. Chodidlová časť podkolienok CEP je samozrejme u pánskej verzie dlhšia ako u dámskej. Pánske podkolienky sú tiež vyššie ako dámske. Výška pánskych podkolienok je pritom rovnaká pre všetky pánske veľkosti (III-V) a to isté platí aj v prípade dámskych podkolienok (rovnaká výška pre dámske veľkosti II-IV). Pri chodidle však drobné rozdiely medzi jednotlivými veľkosťami sú. Je tu predpoklad, že človek s väčším obvodom lýtka bude mať aj dlhšie chodidlo (aj keď to samozrejme nemožno chápať ako univerzálne pravidlo). Chodidlová časť napr. u pánskej veľkosti IV je tak nepatrne väčšia ako u veľkosti III a najväčšia chodidlová časť je u veľkosti V. Podobné rozvrstvenie je aj u dámskych podkolienok (dĺžka chodidlovej časti je najmenšia u veľkosti II a najväčšia u veľkosti IV).

Často sa nás zákazníci pýtajú, ako postupovať, keď sa nachádzajú na rozmedzí medzi dvoma veľkosťami. Naša univerzálna rada je taká, že ak ste vrcholový alebo výkonnostný športovec, mali by ste voliť menší z oboch veľkostí (= vyššiu kompresiu), v ostatných prípadoch potom odporúčame voliť väčšiu veľkosť.

Existujú ale aj zapeklitejšie prípady. Ako postupovať, pokiaľ mám veľmi objemné lýtko, ale skôr menšie chodidlo? Ak je tento nepomer naozaj veľký, elegantným riešením je zvoliť namiesto podkolienok kombináciu kompresných lýtkových návlekov a kompresných členkových ponožiek. Návleky si vyberiete na základe obvodu svojho lýtka, ponožky jednoducho podľa veľkosti svojho chodidla. Máte potom istotu, že vám oba produkty budú perfektne sedieť, a navyše ich môžete používať aj samostatne.

Medzi ďalšie špecifické prípady, s ktorými sa ale stretávame skôr zriedkavo, patria aj otázky ohľadom výberu podkolienok pre mužov menšieho vzrastu s menším chodidlom alebo pre ženu vyššieho vzrastu s väčším chodidlom. Tu je mnohokrát najlepším riešením odporučiť pánovi dámsku podkolienku, a dáme naopak pánsku podkolienku. Ide však naozaj o pomerne okrajové a nie príliš početné prípady. Drvivá väčšina zákazníkov sa bez problémov „nájde“ v štandardnej veľkosti.

Medzi všetkými kompresnými podkolienkami CEP existuje aj niekoľko typov, ktoré sa z hľadiska určovania veľkosti tak trochu vymykajú. Sú to regeneračné podkolienky a podkolienky na každodenné nosenie (BUSINESS, ALLDAY MERINO), pri výbere ktorých je potrebné poznať obvod v najužšom mieste nad členkom. Tieto podkolienky sa totiž mierne líšia v tlakovom profile, kedy krivka tlaku od členka smerom nahor postupne rovnomerne klesá – podobne ako pri zdravotných kompresívnych pančuchách. Zmysel je čo najefektívnejšie pomôcť návratu žilovej krvi smerom nahor k ďalšiemu okysličeniu. Všetky ostatné športové podkolienky CEP majú taktiež najvyšší tlak v oblasti tesne nad členkom. Krivka následne klesá po spodnú úroveň lýtkového svalu, cez celý lýtkový sval už potom ale zostáva tlak konštantný (na úrovni 80 % tlaku v oblasti nad členkom). Je to tak preto, že pri športových aktivitách, kedy často dochádza pri došľapoch k svalovým vibráciám, treba lýtkový sval spoľahlivo a pevne v celej jeho časti fixovať. Preto je tu rozhodujúcim faktorom na určenie veľkosti práve obvod okolo lýtka.